STRONA GŁÓWNA - AKTUALNOŚCI - ZABEZPIECZENIA PRZED KATASTROFĄ POS...
Wraz z wprowadzeniem do praktyki projektowej Eurokodów zmieniła się metodologia zbrojenia stropów, w szczególności stropów w ustrojach płytowo-słupowych. Dotychczas najważniejsze i decydujące było obliczenie ilości i określenie rozmieszczenia zbrojenia ze względu na stany graniczne, natomiast wszystkie inne zagadnienia były traktowane jako informacje dodatkowe. Obecnie, projektując zbrojenie w ustrojach płytowo-słupowych, należy, w ślad za Eurokodami, w pierwszej kolejności uwzględnić zagrożenia z tytułu:
rzutują one bowiem na dalszy ciąg projektowania. Dopiero wtedy następuje określenie i rozmieszczenie zbrojenia ze względu na stan graniczny nośności i sprawdzenie, a w razie potrzeby zwiększenie zbrojenia, ze względu na stany graniczne użytkowalności (zarysowania, ugięcia).
Podstawowym problemem jest określenie zapotrzebowania na zbrojenie dolne płyty, zabezpieczające przed rozwojem katastrofy w strefie przysłupowej. W sposób bezpośredni zagadnienie nie jest ujęte w żadnej z Polskich Norm do projektowania. Jedynie w Eurokodzie 2 pojawia się wymóg (konieczność) poprowadzenia dwóch wkładek ciągłych w każdym z dwóch prostopadłych kierunków, norma ta nie podaje jednak żadnych innych wytycznych. Zalecenia takie znalazły się natomiast w normach zagranicznych: Model Code oraz normie kanadyjskiej i szwajcarskiej.
Model Code, czyli „fib Model Code for Concrete Structures 2010„, opracowany przez The International Federation for Structural Concrete fib, zwraca uwagę na różnicę w nośności wynikającą z parametru ciągliwości stali zbrojeniowej. Przy stosowaniu stali klasy B, zaleca zwiększenie ilości stali o 32% w stosunku do klasy C. Ponadto praktycznie wyklucza stosowanie stali klasy A.
Szczegółowe zalecenia odnośnie zabezpieczenia konstrukcji przed katastrofą postępującą znajdą Państwo w naszym Biuletynie Technicznym nr 6 autorstwa prof. dr hab. inż. Włodzimierza Starosolskiego.
© Epstal 2024
NASZE PROFILE
Korzyści
Baza Wiedzy
Więcej
Stal Zbrojeniowa
Dane statystyczne