1. en
15 listopada 2023

Badanie zachowania się połączeń płyta-słup w stanie awaryjnym wywołanym przebiciem. Połączenia zbrojone według Model Code 2010.

STRONA GŁÓWNA   -   PUBLIKACJE  -   BADANIE ZACHOWANIA SIĘ POŁĄCZEŃ PŁY...

POBIERZ

Czy projektując połączenie płyta-słup wg Model Code 2010 zachowany jest zapas nośności?

Publikacja dotyczy trzeciej już części badań poświęconej zbrojeniu integrującemu w połączeniach płytowo-słupowych. Tym razem sprawdzone zostały wytyczne Model Code 2010 w tym zakresie. Badania odbyły się w Katedrze Konstrukcji Budowlanych Politechniki Śląskiej.

Niniejszy biuletyn odwołuje się do wytycznych projektowych Model Code 2010, związanych z zastosowaniem zbrojenia zabezpieczającego połączenie płyta-słup po przebiciu, określanego jako zbrojenie integrujące. Model Code 2010 wymaga, aby w przypadku połączenia wewnętrznego, zbrojenie to składało się z co najmniej czterech krzyżujących się prętów lub ośmiu prętów niepołączonych ze sobą, ale odpowiednio zakotwionych w słupie. W przypadku połączenia krawędziowego należy domniemywać, że liczba odpowiednio zakotwionych prętów wynosi sześć – Model Code 2010 nie wskazuje bezpośrednio rozwiązania dla połączeń krawędziowych. W przypadku połączenia krawędziowego należy w odpowiedni sposób wykonać zakotwienie zbrojenia dochodzącego prostopadle do krawędzi płyty.

Autorzy:

prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski

dr inż. Barbara Wieczorek

dr inż. Mirosław Wieczorek

Realizacja: Platypus i Tako 

© Epstal 2024

 

NASZE PROFILE

Korzyści

Baza Wiedzy

Więcej

Stal Zbrojeniowa

Dane statystyczne